Vincent Tumidalský
sa narodil 28.12.1934 v Šarišských Michaľanoch.
Futbal začal hrať vo svojej rodnej obci. Už ako pätnásťročný bol v roku 1949 pri zakladaní Telovýchovnej jednoty Sokol Šarišské Michaľany.
Po niekoľkých rokoch hráčskej činnosti za rodnú obec prestúpil do Slavoja Sabinov, za ktorý hral do odchodu na vojenskú základnú službua aj po jej ukončení. Zo Sabinova prestúpil do prvoligového Tatrana Prešov. Po dvojročnom pôsobení v Tatrane a po vážnom zranení kolena v zápase s Trnavou sa začal venovať trénerskej činnosti. Urobil si trénersky kurz v Prešove a získal preukaz trénera III. triedy s licenciou „C“. Po odchode z Tatrana Prešov sa vrátil do Sabinova, kde sa ujal trénerskej činnosti a v roku 1960 postúpil s družstvom dospelých Sabinova do divízie.
Na požiadanie výboru TJ Slovan Imuna Šarišské Michaľany sa stal od 1.2.1961 trénerom družstva dospelých v Šarišských Michaľanoch. V ročníku 1963-1964 s ním vyhral okresnú súťaž a postúpil do krajskej súťaže. Trénoval aj družstvo žiakov a tiež dorastenecké družstvo, s ktorým postúpil do divízie.
Bol tiež pri tom, keď došlo k zlúčeniu hráčov Šarišských Michalian s hráčmi Tatrana Prešov „B“. Z hráčov týchto dvoch klubov ako tréner vytvoril perspektívne družstvo, ktoré desať rokov úspešne hralo krajské majstrovstvo a neskôr IV. ligu.
V roku 1977 absolvoval jednoročné telovýchovné štúdium v telovýchovnej škole v Bratislave, kde sa po záverečných skúškach a obhájení diplomovej práce stal trénerom II. triedy s licenciou „B“.
Ponúknutú možnosť študovať a získať trénera I. triedy s licenciou „A“ neakceptoval pretože sa nechcel stať trénerom z povolania.
Bol zamestnancom Imuny, kde pracoval 40 rokov. Okrem trénerskej činnosti v Sabinove bol 33 rokov trénerom Šarišských Michalian. Spolupracoval pri raste hráčov, ktorí hrali najvyššiu prvoligovú súťaž v bývalom Československu i samostatnom Slovensku, ako boli hráči Jaroslav Mikloško a Marián Staš, ktorí hrali za vtedajšiu prvoligovú Lokomotívu Košice, Vladimír Staš, ktorý hral za Žilinu a Ján Heredoš za vtedajší prvoligový Bardejov. Okrem týchto hráčov Pavol Petruf a Róbert Štofan hrali tiež za vtedajšiu prvoligovú Prievidzu.
Okrem trénerskej práce vykonával vyše 10 rokov aj funkcionársku činnosť ako člen výboru, niekedy kumulovane i s trénerskou činnosťou. Okrem toho bol aj predsedom TJ Slovan Imuna. Bol aj zakladateľom Obecného športového klubu Šarišské Michaľany a v jeho začiatkoch i jeho prezidentom. Bol aj spoluzakladateľom Obecného športového futbalového klubu.
Ako hráč v rámci futbalovej prípravy, priateľských i pohárových zápasov navštívil krajiny ako Libanon, Sýriu, Maďarsko, bývalú Juhosláviu, bývalú Nemeckú demokratickú republiku i bývalý Sovietsky zväz.
Za doterajšiu činnosťvo futbalovom hnutí mu bol od Československého futbalového zväzu predsedom Ing. Rudolfom Tvarožkom udelený „Bronzový odznak“ a od Oblastného futbalového zväzu v Prešovemu bola udelená „Strieborná medaila a plaketa“ a od futbalového klubu Šarišské Michaľny ocenenia ako „Čestný tréner a ďalšie plakety a diplomy.
Spolu s trénermi Pavlom Nižníkom a Jozefom Bartkom priviedol našich dorastencov z 1.triedy ObFZ po každoročnom postupe až do III.ligy VsFZ, kde na jeseň sezóny 2011/12 z našim starším dorastom v premiérovej sezóne obsadil pekné 9.miesto.
Je aj autorom publikácie 60 rokov futbalu v Šarišských Michaľanoch.
Srdečne gratujeme a želáme veľa zdravia a úspechov v osobnom a športovom živote.
zdroj:60 rokov futbalu v obci
upravil:-attila-