ČÍTANIE NA ZIMNÉ VEČERY - MICHAL BAKA

04.12.2013 11:11

Predstavujem káder mužstva dospelých

Michal Baka

Vek: 28 rokov  Stav: slobodný,  výška: 184 cm,  váha: 82 kg

Prezývka

Bakki, Baxi, Baka

Michal ako si sa dostal k futbalu a kto ťa k nemu priviedol,

Od koľkých rokov hrávaš futbal, 

Futbal som začal hrávať ako veľa iných chlapcov na ulici a odvtedy mi prirástol k srdcu. Venujem sa mu od malička, ale vážnejšie som sa ním začal zaoberať, po výbere do futbalovej triedy, kde som sa stretol s trénerom Janom Karaffom (pozn. viedol aj mužstvo dospelých Šarišských Michalian v prvých štyroch kolách ročníka 2012/13, potom prijal ponuku Liptovského Mikuláša), čiže od deviatich rokov.

zľava: Martin KipikašaRadoslav KubánkaMišo Piter-BučkoMartin DupkalaMartin ZlatohlavýLukáš VozarJozef TalianLukáš JaničMichal MičkoMiroslav HricovPaľo Biroš, Peter GalíkMichal Baka a Róbert Moravčík.

Nelákal ťa v mladšom veku aj nejaký iný šport,

Mám  rád veľa športov ako napríklad tenis, alebo  basketbal, ale žiaden z nich ma nelákal tak ako futbal.

Aká bola tvoja futbalová kariéra, čo si  si zo svojej futbalovej praxe do súčasnosti priniesol, ktorý tréner mal na teba najväčší vplyv,

Začínal som ako deväťročný v Tatrane Prešov a prešiel som všetkými vekovými kategóriami až k dospelým, kde som bol do dvadsiatich štyroch rokov. Jeden  rok som pôsobil v Trebišove a rok a pol v Spišskej Novej Vsi. Okrem toho aj polrok v Bardejove. Momentálne som kmeňovým hráčom OŠFK Šarišské Michaľany, kde som už  rok a pol. Najväčšie základy futbalu mi dal tréner, ktorý ma trénoval od deviatich rokov až po dorast a bol to Štefan Mihálik. V  doraste a pri dospelých sa často stretli moje cesty aj s trénerom Stanom Baranom (trénoval ma v doraste Tatrana Prešov, v Trebišove aj v Spišskej Novej Vsi). Futbalová prax ma naučila, že len disciplínou na ihrisku a tímovym výkonom celého kolektívu môžu prísť úspechy. Samozrejme plus skvelá partia ako na ihrisku aj mimo neho.

Boris GumanDominik HaničákLucky CroccoLukas VozarMikuláš GomoľaJozef TalianMichal Baka,Ľuboš Belejík a Peter Galík.

Obliekaš dres s číslom 5, prečo práve toto číslo,

Číslo dresu 5, nosím ho od mala a nosili ho aj takí stopéri ako Laurent Blanc, alebo v začiatkoch v Ajaxe Amsterdam Cristian Chivu (ked tam ešte bol stopérom).

Ako si zapadol do nášho tímu,

Dúfam že som zapadol dobre a že môj príchod bol pre mužstvo aspoň trošku prínosom.

Ktorý  post Ti najviac sedí,

Najlepšie sa cítim ako stredný obranca.

Na čom s Vami najviac  popracovali tréneri, priniesli aj nejaké novinky,

Snažili sa nám vštepit, že najdôležitejsie je neinkasovať gól, aj to aby každý hráč bol na svojom poste maximálne zodpovedný. Taktiež sa snažili, aby sme hrali odvážnejsie smerom hore k súperovej šestnástke a presadzovali sa čo najkolmejšie smerom k bráne.

Koho by si vybral za najlepšieho hráča tímu,

To je ťažké vybrať iba jedného ... Veľká opora je v bráne.  kapitán Tomáš Vaško. Gólmi nás ťahal Jaroslav Adam, so svojou skvelou ľavačkou. Ľubo Kočíkk svojou bojovnostou v strede poľa v každom zápase. V poslednych zápasoch excelentnými výkonmi v útoku. "Šidlo" (vysv. Patrik Sedlák), svojimi nekonečnými únikmi po krídle, Domino Haničák svojim prehľadom a futbalovosťou v strede poľa. Takže nedá sa vybrať iba  jeden hráč, ktorý by vyčnieval nad všetkými. "Každý chvíľku ťahal pílku".

Ako by si zhodnotil jeseň z pohľadu Tvojej  výkonnosti,

Na  posúdenie mojej výkonnosti sú tu tréneri a diváci ... ja osobne som spokojný, že jeseň je za nami bez nejakých vážnejších zranení.

Ktorý zo súperov, hráč súpera, ťa najviac potrápil, 

Nepotrápil ma  nikto, koho by som si musel špeciálne zapamätať ... túto ligu už poznáme, aj to kto proti nám nastupuje, podľa toho k tomu vždy pristupujem. Nikoho nepodceňujem a ku každému hráčovi chovám rešpekt a úctu.

Aký si spokojný s jesennou bilanciou tímu,

Kedže sme druhý s trojobodovou stratou za Záhradným, spokojnosť nemože byť. Preferujeme len tie najvyšsie ciele, takže na jar máme čo doháňať. Mrzí ma hlavne množstvo pozahadzovaných šancí v remízovych zápasoch a plus to, že na  jeseň neplatilo pravidlo  "moj dom moj hrad". 

S kým si v tíme najlepšie rozumieš,

V tíme si rozumiem s každým ... všetci sa veľmi dobre poznáme či už  z pôsebenia v Tatrane Prešov, alebo v iných kluboch.

Ktorý zápas v tvojej futbalovej kariére ti najviac utkvel v pamäti, kuriózna príhoda, veselá, smutná,

Asi môj prvý štart za "Áčko" Tatrana, ked som mal devätnásť rokov a hned proti vtedy silným Ličartovciam, ktoré vtedy trénoval súčasný reprezentačný tréner Ján Kozak.

Ktorý z tvojich gólov považuješ za najkrajší, najkurióznejší, najdôležitejší,

Nedávam veľa gólov ako obranca, ale asi si budem pamätať moje dvojgólové strelecké zápisy v III.lige. V Žiline na hlavnom štadióne v drese Tatrana a za Spišskú Novú Ves proti Bardejovu, (obe skončili rovnako nerozhodne 2:2 ).

V čom je Záhradné lepšie ako my, alebo horšie,  čo nám chýbalo k tomu aby sme boli prvý,

Nemôžme povedať lepšie, kedže sme ich porazili na ich pôde rozdielom triedy. Skôr my sme nezvládli zápasy so súpermi doma, ktorí tu prišli čisto iba "betónovať a bránit v desiatich pred šestnástkou. Robilo nám dosť značný problém sa za tejto situácie v šestnástke presadiť, čo i len jedným presným zásahom.

Mal si vo futbale vážnejšie zranenie, ked si si už myslel, že s futbalom končíš,

Mal som ako asi bohužiaľ skoro každý futbalista...operované ľavé koleno, plus pravý členok a roztrhnuté väzy... tieto boli také najvážnejšie. S tým kolenom rok po operácii som si ho opäť poškodil a hrozila mi už plastika krížneho väzu, no "chválabohu" akosi sa to dalo dokopy.

Kto je tvojim futbalovým vzorom, komu si sa chcel v tvojich futbalových  začiatkoch najviac podobať,

Fascinuje ma hra Barcelony a najmä Lionel Messi, ale od malička fandím aj Ajaxu Amsterdam a vždy sa mi veľmi páčila hra Cristiana Chivu. Okrem neho aj Laurent Blanc, ktorý pôsobil elegantne na ihrisku a s ľahkosťou a veľkým prehľadom "čítal" hru. Ešte aj kvôli tomu, lebo ako aj jeho aj mňa to tahalo zaútočiť a zapojiť sa do medzihry, nielen brániť, stáť na "polke" a prizerať sa čo útočníci vymyslia.

Koho považuješ za najlepšieho futbalistu sveta súčasnosti, minulosti,

Najlepší je pre mňa Lionel Messi, z munulosti Zinedine Zidane.

Čo všetko by si chcel ešte vo futbale dosiahnuť, máš nejaký nesplnený futbalový sen,  čo by si vo svojej výkonnosti chcel zlepšiť,

Ako každý malý chlapec z Prešova zahrať si najvyšsiu slovenskú súťaž za svoje rodné mesto. Zlepšiť je vždy niečo, preto nevyberiem iba jednu špeciálnu záležitosť.

Máš nejaký rituál spojený zo štartom do zápasu,

Pred každým zápasom sa pri vstupe na hraciu plochu prežehnám.

Za ktorý klub by si rád ešte v budúcnosti  zahral,

Budúcnosť neriešim, snažím sa žiť v prítomnosti.

S kým si v mužstve najlepšie rozumieš, koho by si rád v tíme ešte privítal,

Všetci chalani su fajn ... ale možno Jaro Adam a Tomáš Vaško, kedže sa poznáme už dosť dlhú dobu. Hocikoho koho trénerir dovedú a bude pre nás prínosom, tak ho rád privítam...

Poznáš recept nato ako byť vo futbale najviac úspešný,

Talent, drina, chuť vyhrať, hoci len futbal na tréningu a kopec šťastia.

Ktorá svetová  futbalová liga ti najviac imponuje,

Ligu najobľúbenejšiu nemám a ak môžem, nevynechám zápas Barcelony.

Rozmýšľal si nad tým čo budeš robiť ked skončíš s futbalom, láka ťa trénerská dráha,

Každý hráč nad tým premýšľa, ale verím že si ešte nejaké tie "ročky pohrám" ... hm trénerstvo, hm asi áno ... neviem si  totiž predstaviť život bez futbalu.

Aký štýl hudby preferuješ, ovládaš hru na hudobný nástroj, 

Hudba, no všetko čo je dobré. Hudobny nástroj neovládam.

Ako  najradšej tráviš svoj voľný čas, 

S priateľlmi a rodinou.

Máš priateľku, 

hm nemám,

Na akom jedle si najviac pochutíš,

Jednoznačne bryndzove pyrohy na smotane.

Ktoré športy obľubuješ okrem futbalu aktívne a pasívne, 

Tenis a basketbal, ale už iba tenis.

Pričom dokážeš najlepšie vypnúť po namáhavom tréningu a zápase,

Relax, no rád si pozriem dobrý film. 

Onedlho začne zimná príprava čo najmenej a najviac obľubuješ v tréningoch,

Tak ako každý futbalista nabehanie kilometrov bez lopty veru "nemusím" ... radšej mám získavanie kondície v prípravných hrách s loptou.

 

Aký vianočný darček by si želal

Zdravie pre mňa a moju rodinu.

foto: súkromný archív Michala Baku - uverejnené s jeho dovolením, futbalové zo zápasu v Pušovciach rok 2012. 

-attiila-

 

Späť

Vyhľadávanie

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode

webmaster: Attila Mikloško - https://osfksarisskemichalany.webnode.sk/