ŠTASTIE? SMOLA? NÁHODA?

18.12.2011 16:07

GLOSA NA VÍKENDOVÉ ZAMYSLENIE

Po každom futbalovom stretnutí sa medzi fanúšikmi často ozývajú vety typu ako "tí dnes mali  ale šťastie", alebo tieto "mali sme neuveriteľnú smolu". Iba málokedy dochádza v týchto konštatovaniach k zámene gramatických osôb a preto temer vôbec nepočuť vyjadrenia ako napríklad "mali sme šťastie", alebo  na druhej strane "náš súper mal  smolu".

Ak prehráme obvykle sa dozvedám, že nás poškodil rozhodca, alebo že sme hrali proti vetru, že bolo hrboľaté ihrsko, alebo rozbahnený terén, ktorý nášmu technickému mužstvu vôbec nevyhovoval, alebo že súper hral surovo atď., atď....

No nepamätám sa  a to sa už vo svete nášho regionálneho futbalu pohybujem už pekných pár rokov  aby panovala mienka, že rozhodca nášmu mužstvu prial až okato, alebo že poškodil súpera a tým ovplyvnil výsledok.

Ak vyhráme je to vždy zaslúžená výhra a ak prehráme nie je všetko v poriadku a niečo sa za tým musí skrývať. Nedá sa však hovoriť o šťastí, alebo o smole tam, kde sú už pred stretnutím zadefinované pravidlá. Súperi vedia, že víťaz musí dať v konečnom účtovaní  aspoň o gól viac. Preto potom nemôžem súhlasiť s tvrdením (často ho počuť), že naše mužstvo prehralo nezaslúžene, keď malo počas celých deväťdesiatich minút miestami až drvivú prevahu.

My sme však už pred zápasom vedeli, že nevyhrá ten kto má má prevahu, ale ten kto zaznamená viac gólov. Inokedy sa dozviem, že sme mali smolu, pretože sme dvakrát nastrelili žrď a raz brvno. No už aj žiak v prípravke vie, že sa nemá triafať do konštrukcie bránky, ale do siete na nej zavesenej. Mali sme vraj smolu, lebo nám súper strelil v poslednej minúte gól. Tým sa však nenarušila regulárnosť stretnutia, veď vôbec nezáleží na tom, či je gól dosiahnutý v úvodných sekundách, alebo v jeho samotnom závere. Je to proste fakt s ktorým musí každý zo súperov jednoducho rátať.

Aj také momenty robia futbal pekným a zaujímavým športom zvlášť  keď si uvedomíme, že sme gólom v posledných sekundách triumfovali nezriedka aj my sami.

V části článku sú použité myšlienky športového psychológa J.Veselého.

autor: -Karol Marcinko-

-attila-

Späť

Vyhľadávanie

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode

webmaster: Attila Mikloško - https://osfksarisskemichalany.webnode.sk/