BARCELÓNSKA TRÉNERSKÁ FILOZOFIA

11.12.2011 15:10

Trenér národního týmu Michal Bílek.

 

Tréner  českého národného mužstva  Michal Bílek vystúpil v rámci kurzu UEFA PRO Licencia
foto: Peter Horník, Právo

Tréneri sa zoznámili s barcelonským tajomstvom výchovy futbalistov.


Nevychováva futbalistu, ale človeka, ktorý hrá futbal. Zlepšovaním jednotlivých hráčov sa zlepšuje celý tím. A u mládeže je dôležitejšie, aby hráči udržali štýl hry, než aby vyhrali. Také sú jednotlivé motta z ideológie futbalovej Barcelony, stojace za jej súčasnú fenomenálny produkciou futbalových hviezd na čele s Lionelom Messim. A práve o tom, ako v Barcelone učí futbal, sa českí tréneri dozvedeli vo štvrtok v rámci seminára na profilicenci UEFA od školiteľa barcelonských trénerov a trénera mládeže Victor Sanchez Lladó.


Barcelona v posledných rokoch dominuje európskemu futbalu, a to predovšetkým zásluhou svojich odchovancom. V súčasnom kádri prvého tímu má 11 hráčov, ktorí prešli jej vyhlásenú akadémiou La Masia. Sedem z nich sú úradujúci majstri sveta.

Podľa Sáncheza je to dôsledok filozofia, ktorú klub prijal pred 20 rokmi. "Našou výhodou je, že 20 rokov ideme jedným smerom. Počas tej doby sa striedali prezidenti klubu a prechádzali sme krízami, ale nikdy sme z nastolenej cesty nestretli. Teraz sa to vypláca," uviedol v rámci svojej prednášky Sánchez, ktorý sa na výchove mládeže v Barcelone podieľa šesť rokov.

Za tú dobu spoznal, že výchova mládeže v Barcelone sa líši od iných klubov. Tréneri totiž hráča neberú ako futbalistu, ale ako svoje deti. "Pre nás je práca na osobnosti hráčov veľmi dôležitá. Tým sa líšime od iných klubov, ktoré vychovávajú futbalistu. My vychovávame ľudí, ktorí hrajú futbal. Vštepuje hráčom, že je úplne normálne nebyť futbalistom a že musia byť schopní venovať sa aj iným veciam, "vyhlásil Sánchez.

Škola je základ


Aj preto je v klube kladený rovnaký dôraz na futbal ako na školu. Zároveň sa snaží vytvoriť pre hráčov rodinnú a priateľskú atmosféru. "V akadémii La Masia máme štyri piliere: futbal, škola, rodina, priateľstvo. A všetky sú pre nás rovnako dôležité. K tomu nám ale pomáha aj katalánska kultúra, ktorá pomáha hráčom sa lepšie identifikovať s klubom. Preto sa hráči ako Piqué alebo Fabregas vrátili do Barcelony z Anglicka, pretože sa tu cíti ako doma, "povedal Sánchez.

Výchova vlastných odchovancov umožňuje Barcelone zaraďovať do prvého tímu hráčov, ktorí už majú zažitý jej špecifický herný štýl, založený na rýchlych prihrávkach a držanie lopty. "Už tie najmenšie hráčov učíme, že kontrola lopty je pre náš štýl veľmi dôležitá. Že je potrebné dokonale ovládať loptu a že po prihrávke musí byť pripravený prihrávku ihneď prijať," uviedol základné poučky pre mladých hráčov Barcelony.

Aj preto sa v katalánskom klube takmer všetko trénuje s loptou. "Snažíme sa všetko robiť tak, aby sme hráčom simulovali situácie, s ktorými sa stretnú na ihrisku. Keď sa naučia niečo bez lopty, tak potom to na ihrisku nezopakujú, pretože to nebudú schopní zopakovať súčasne s loptou pri nohe," dal Sánchez ďalšie radu trénerom .

Veľkú časť tréningu potom v Barcelone venujú pozičné tréningu alebo "rondos", kedy nie je cieľom dať gól, ale dostať sa na malom území kombináciou cez obrancu. Podobná cvičenia napríklad české tímy využívajú pri predzápasové rozcvičke. "To hráčom pomáha naučiť sa kombináciou prejsť cez súpera. Trénujeme to veľa, pretože je to dôležité pre našu hru. Keby sme trénovali len streľbu, mali by sme pri hre problém sa ku streľbe dostať. Preto sa sústredíme na vytváranie šancí, ich premenenia riešime neskôr, "povedal Sánchez.

Zároveň prezradil ďalší dôležitý aspekt hry Barcelony, ktorý ju odlišuje od ostatných tímov. "Hráčom vštepuje, že k útoku patrí aj to snažiť sa čo najrýchlejšie získať loptu späť. Preto to máme nastavené opačne ako väčšina tímov, ktoré sa po zisku lopty sťahujú do obrany. My naopak vo chvíli, keď stratíme loptu, robíme krok dopredu. A keď loptu získame, robíme krok dozadu, aby sme hru roztiahli. Až keď do pár sekúnd loptu nezískame, nastáva obranná fáza, "odhalil.

Aj kvôli tomu musia mať všetci hráči Barcelony maximálne nasadenie do hry. "To je jediné, čo po hráčoch dôsledne požadujeme ao čom nediskutuje. Ak vidíme, že to niektorý hráč neplní, ukážeme mu video, kde sa Lionel Messi snaží získať loptu späť, a opýtame sa ho: Najlepší hráč na svete to robí, a ty nechceš? " podotkol Sánchez.

Prednáška barcelonského metodika bola jednou z radu besied, ktoré slovenským trénerom sprostredkovala Futbalový asociácie ČR. V rámci kurzu UEFA PRO Licencia napríklad vystúpili aj tréner Plzne Pavel Vrba, reprezentačný kouč Michal Bílek alebo holandský špecialista na kondičný tréning Raymond Verhaijen.

Pri Sanchezová prednáške v obecenstve sedeli napríklad tréner Dukly Praha Luboš Kozel so svojím asistentom Jánom Suchopárkem, tréner Martin Pulpit, kouč reprezentačný devatenáctky Jaroslav Klinec, desiatky študentov FTVS a začínajúci tréneri vrátane bývalého reprezentanta Tomáša Galáska.

autor:ČTK

-attila-

 
 

 

Späť

Vyhľadávanie

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode

webmaster: Attila Mikloško - https://osfksarisskemichalany.webnode.sk/